Злата Огневич a sprawa krymska


Злата Огневич (Zlata Ognevich), to piosenkarka, którą bardzo dobrze znają polscy fani Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentowała ona w 2013 roku Ukrainę na tym festiwalu wykonując utwór "Gravity", dzięki któremu zajęła zaszczytne 3 miejsce. Инна Бордюг (Inna Bordyug), bo tak naprawdę ma na imię piosenkarka, urodziła się 12 stycznia 1986 roku w Murmańsku (w Rosji). W zeszłym roku wraz z chórem z Doniecka wystąpiła w programie "Битва Хорів (Bitwa Horiv)" (ukraińskim odpowiedniku naszej "Bitwy na głosy") gdzie zajęła 2 miejsce.

Злата, kiedy miała 5 lat, wraz z rodziną przeprowadziła się na Ukrainę, na Krym, do miejscowości Sudak. Wokalistka w 2013 roku wzięła udział w nagraniu reklamy promującej ten region, a także została odznaczona tytułem "Zasłużonej artystki Autonomicznej Republiki Krymu". Dlatego też obecna sytuacja panująca w tym regionie nie pozwoliła jej dłużej milczeć. Огневич wzięła udział w nagraniu spotu telewizji 1+1 "Україна єдина!" (Ukraina Yedyna). Obejrzyjcie! (Злата Огневич od 1:53)


"Jestem Zlata Ognevich - ukraińska piosenkarka. Moja mama jest Rosjanką, tata Ukraińcem. Urodziłam się w mieście Murmańsk na półwyspie kolskim na północy Rosji. Całe swoje dzieciństwo spędziłem na Krymie we wspaniałym mieście Sudak. Później przyjechałam do Kijowa, gdzie żyję, uczę się, szukam inspiracji i piszę nowe utwory. Droga Ukraino, kochany Krymie - wojna nie jest nam potrzebna. Nam potrzebna jest spokojna, wolna i kwitnąca Ukraina. Tylko tak możemy stać się silniejszymi i szczęsliwszymi ludźmi. Niech będzie... Ukraina."


Reklama promująca Krym w której udział wzięła piosenkarka (2013):