Новая волна a sprawa rosyjska


Новая волна (Novaya Volna, New Wave) to międzynarodowy konkurs muzyczny, który nieprzerwanie od 2002 roku odbywa się w stolicy Łotwy - Jurmali (Юрмала). Festiwal odbywa się pod koniec lipca (bądź też na przełomie lipca i sierpnia) i podzielony jest na dwie części: konkursową i występy znanych już gwiazd muzyki głównie rosyjskiej i ukraińskiej. Część konkursowa przeznaczona jest dla młodych artystów prawie z całego świata. Po wysłanych do organizatorów zgłoszeniach następuje wybór kilku uczestników, którzy będą śpiewać w Jurmali. I tak, dla przykładu, w zeszłym roku na łotewskiej scenie zaprezentowali się między innymi artyści z Niemiec, Azerbejdżanu, Armenii, Kuby, Kazachstanu, Wietnamu, Gruzji, oraz oczywiście - z Łotwy, Rosji i Ukrainy. W 2011 roku do konkursu zakwalifikowali się także Polacy: Michał Bober i Monika Wiśniowska.


Jednak ze względu na obecną sytuację polityczną pomiędzy Ukrainą a Rosją powstaje pytanie - czy Jurmala nadal zdecyduje się na zorganizowanie tego przedsięwzięcia pomimo tego, że Unia Europejska postanowiła wystosować różne sankcje wobec Rosji za aneksję Krymu?

"Samorząd nie powinien podejmować ważnych decyzji w zakresie polityki zagranicznej. Zwłaszcza, że takie decyzje nie są podejmowane ze strony państwa i Unii Europejskiej" - powiedział mer Jurmali w wywiadzie dla lokalnej gazety.

Z kolei w sprawie tej postanowił się też wypowiedzieć łotewski minister kultury, który nie zgadza się ze zdaniem mera:
"Ostatnie słowo w tej sprawie należy do przewodniczącego Rady Miasta Jurmali. Oczywiście aspekt ekonomiczny jest bardzo ważny, jednak sądzę, że Jurmala dzięki swoim zasobom naturalnym i kulturowym będzie w stanie utrzymać się bez festiwalu".

W tym roku Novaya Volna zaplanowana jest na dni od 22 do 27 lipca, a zgłoszenia artystów z całego świata były przyjmowane do 15 marca. Wygląda więc na to, że Jurmala na chwilę obecną nie ma zamiaru rezygnować w tym roku z organizacji festiwalu.