Масленица w Londynie


Масленица (Maslenica) to święto obchodzone współcześnie przez Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Jest to symboliczne pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Owe święto przypada na 7 tygodni przed Wielkanocą. Elementami charakterystycznym dla Maslenicy są bliny, czyli placki podobne do naszych naleśników. 

Właśnie z okazji Maslenicy zorganizowano koncert muzyki i kultury rosyjskiej w… Londynie! Tak, dobrze czytacie – w Londynie. To nie pierwsza tego typu impreza w tej europejskiej stolicy. Odbywa się ona cyklicznie od 2011 roku. 

My skupimy się jedynie na części artystycznej Maslenicy. Wszystko odbyło się na tamtejszym Trafalgar Square. Jedną z gwiazd muzyki rosyjskiej, którzy tam wystąpili, był sam dwukrotny reprezentant tego kraju na Eurowizji – Дима Билан (Dima Bilan). Wykonał on tam nagrany specjalnie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Sochi hymn – „I Can”. Utwór został nagrany zarówno w języku rosyjskim, jak i angielskim. Na scenie Dima wystąpił jednak z wersją angielską (bo przecież śpiewał w Londynie), ale jednak można by się pokusić o stwierdzenie, że przecież był to festiwal kultury i muzyki rosyjskiej, więc powinny być tam zaprezentowane piosenki w tym właśnie języku. Jednak mając doświadczenie po polskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, nie wszyscy artyści rosyjscy tam występujący, śpiewali w języku ojczystym. Pojawiały się bowiem również ich utwory anglojęzyczne.

Zobaczcie, jak zaprezentował się w Londynie Dima. Jak widać, w przypadku tej imprezy, nie mogło zabraknąć typowej angielskiej pogody. Chyba chcąc zadośćuczynić fanom obecnym na Trafalgar Square wystawanie w taką pogodę, Dima zszedł ze sceny, podchodząc do nich.