IV Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi już za nami!


W dniach 5 i 6 maja odbył się w Łodzi "Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej", którego tegorocznym hasłem przewodnim było ''О спорт! Ты - радость! О спорт! Ты - мир!...''. Była to czwarta edycja tego festiwalu. Konkurs ten skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Wśród zaproszonych gości byli m.in: wojewoda łódzki, Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce oraz Prezydent Miasta Łodzi, która niestety nie pojawiła się na samej gali. Nie mogło zabraknąć i nas! 

W ubogiej (pod względem liczebności) wersji pojawiliśmy się już na próbach. Udało nam się porozmawiać między innymi z Natalią Waliszewską z Krośniewic, która zaśpiewała na scenie utwór "Районы, кварталы (Rayony, kvartaly)" zespołu Звери (Zveri). Niestety nie zakwalifikowała się ona do gali finałowej. Dlaczego taki wybór? "Lubię rockowe piosenki, a samego języka rosyjskiego uczę się od 3 lat. Bardzo mi się on podoba" - powiedziała Natalia. W konkursie wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski. Adrian Wielec z Łowicza pojawił się na scenie nie sam - "Śpiewam w duecie "Синий платочек (Siniy platochek)". Jest to bardzo ładna, stara piosenka. Na festiwalu jestem już czwarty raz. Wiąże przyszłość z tym językiem".Finałowa gala rozpoczęła się od krótkiego spotu promującego miasto organizatora, czyli Łódź. Nie zabrakło również występu gimnastyczek, które wykonywały różnorodne akrobacje w rytm utworu "Олимпийский Танец (Olimpiyskiy Tanec)" Aliny Artts (Алина Артц), który promował tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Na scenie pojawiła się również Pani Małgorzata Pawłowska (dyrektor artystyczny łódzkiego festiwalu), która wygłosiła krótkie przemówienie. 


Dominika Błahuszewska, Jakub Szeremeta oraz Patryk Misiejuk z Białegostoku, to wykonawcy, którzy podbili serca zgromadzonej publiczności. ""Лучший город земли (Luchshiy gorod zemli)" to piosenka o samym sercu Rosji - Moskwie. Śpiewając ten utwór chcieliśmy włożyć w jego wykonanie swoje własne serce. Rosyjskiego uczymy się siedem lat. Czy wiążemy przyszłość z tym językiem? Na to pytanie przyjdzie jeszcze czas, ale sam język naprawdę nam się podoba".


Zwycięzcą IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej został pochodzący z Wolsztyna Patryk Krawczyk. Wykonał on na scenie utwór "Я свободен! (Ya svoboden!)", który to polscy widzowie mogli usłyszeć podczas "Festiwalu Piosenki Rosyjskiej 2013" w Zielonej Górze w wykonaniu Formacji Nieżywych Schabuff. 

Na Festiwalu przyznano również nagrody w kategorii "Zespół", "Duet" oraz "Solista". Najlepszym zespołem okazał się band z Opoczna w składzie: Agata Piekarska, Klaudia Morawska, Klaudia Pietrzyk, Michał Wijata, Adam Majchrowski oraz Piotr Gielec. Nagroda dla najlepszego duetu powędrowała do Magdaleny Chilimoniuk i Marty Kononiuk z Białej Podlaski. Zwyciężczynią w kategorii "Solista" została pochodząca z Wrocławia Sylwia Marut, która zaśpiewała utwór ''Гори, гори моя звезда (Gori, gori moya zvezda)'' z repertuaru Anny German.


Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi skierowany jest do wszystkich uczniów kochających język rosyjski i rosyjską muzykę, które zapoznają młodzież z bogatą kulturą Rosji. Wydarzenie to, nie tylko ma wymiar medialny, ale i również kulturalny, którego celem jest promocja miasta Łodzi jako "Miasta Czterech Kultur". Mamy nadzieję, że "Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej"" na trwałe wpisze się w oblicze miasta jak i regionu, a my będziemy mogli pojawić się na nim również za rok!


Autorzy: Damian Tomaszewski, Piotr Kaczmarek
Zdjęcia: Piotr Kaczmarek
Logo Festiwalu: www.festiwallodz.pl