Rok 2014 - bez Festiwalu Piosenki Rosyjskiej

Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze jest organizowany począwszy od 2008 roku. Nawiązuje on do Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który odbywał się w tym samym miejscu w drugiej połowie XX wieku.
W obecnej formule, Festiwal składa się z dwóch części: konkursowej i występu gwiazd rosyjskich. Swoich sił w części konkursowej próbowali między innymi: 
* 2010 - Anna Dereszowska, Agnieszka Włodarczyk, Kasia Wilk, Video
* 2011 - Krzysztof Respondek, Sylwia Grzeszczak, Stachursky, Poparzeni Kawą Trzy
* 2012 - Volver, Rafał Brzozowski, Marina, Alexandra
* 2013 - Michał Szpak, Natalia Sikora, Mateusz Grędziński, Natalia Szroeder


Z kolei dzięki temu Festiwalowi miłośnicy muzyki rosyjskiej mogli ujrzeć takie gwiazdy, jak.
Дима Билан (Dima Bilan), Сати Казанова (Sati Kazanova), Стас Пьеха (Stas Peha), Бурановские бабушки (Buranovskie babushki), Валерия (Valeriya), Звери (Zveri), Фабрика (Fabrika), Корни (Korni), Слава (Slava), МакSим (MakSim), Алина Артц (Alina Artz).


Niestety wygląda więc na to, że zeszłoroczna edycja Festiwalu była ostatnią, a przynajmniej - nie odbędzie się ona w tym roku. Już od kilku miesięcy organizacja Festiwalu wisiała na włosku, ze względu na politykę Rosji i sytuacji za naszą wschodnią granicą. Dodatkowo dokładaniem pieniędzy do organizacji nie jest już zainteresowane TVP - jeden ze sponsorów. Sama impreza co roku budziła wiele kontrowersji, a wokół niej zbierało się wielu jej przeciwników. 
Jednym z organizatorów jest Zielonogórski Ośrodek Kultury. W ostatnich latach FPR wchodził w skład tamtejszego festiwalu Lato Muz Wszelakich. Kilka dni temu pojawił się jego oficjalny program i niestety - nie znalazła się w nim coroczna impreza dla miłośników muzyki i kultury rosyjskiej.

Jak odnosicie się do tej decyzji? Będzie Wam brakować Festiwalu? I wreszcie: czy w najbliższym czasie możemy się jeszcze spodziewać powrotu rosyjskich utworów do zielonogórskiego Amfiteatru?