New Wave 2015 już nie w Jurmali?


Konkurs "Новая волна (Novaya Volna)", czy też inaczej - New Wave - odbywa się nieprzerwanie od 2002 roku i jest jednym z najbardziej znanych. Rok w rok pojawiają się na nim największe gwiazdy rosyjskiej i ukraińskiej sceny muzycznej, a dodatkowo - w części konkursowej - młodzi wokaliści z całego świata. Miejscem New Wave była zawsze łotewska Юрмала (Jurmala), która na przełomie lipca i sierpnia rozbrzmiewa różnorodną muzyką. 

BYŁA? No właśnie... Tutaj przechodzimy do sedna sprawy. Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczna edycja konkursu odbędzie się już w zupełnie innym miejscu!


Już w marcu pojawiły się wątpliwości, co do organizacji New Wave 2014 w Jurmali. Wszystko odnosiło się do sankcji nałożonych na Rosję przez UE w związku z aneksją Krymu (o sprawie tej pisaliśmy TUTAJ). Ostatecznie okazało się, że żadnych zmian nie będzie, aczkolwiek tuż przed rozpoczęciem konkursu okazało się, że kilkoro artystów rosyjskich nie pojawi się w Łotwie z powodu nałożenia na nich niemożności wjechania do tego kraju. Stwierdzono, że działania tych osób przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy (komu zabroniono wjazdu do Łotwy i szczegóły tej sprawy - znajdziecie TUTAJ). To właśnie z obawy, że sytuacja z tego roku może powtórzyć się także w 2015 - postanowiono znaleźć nowe miejsce do przeprowadzenia konkursu. Zadania tego podjął się dyrektor festiwalu - Игорь Крутой (Igor Krutoy). Na chwilę obecną brane są pod uwagę: Krym, Kaliningrad, Sochi, Baku i Kazan. Decyzja ma zapaść do końca roku. Czekamy więc z niecierpliwością na informacje na temat i będziemy Was na bieżąco informować o przebiegu i finale tej sprawy.