Pierwszy półfinał Eurowizji za nami!


Wczoraj (19 maja) odbył się pierwszy półfinał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku reprezentacje poszczególnych państw udały się do stolicy Austrii - Wiednia, by tam rywalizować o wygraną. W I półfinale, tuż obok siebie, wystąpiły dwie reprezentacje, którymi zajmujemy się, pisząc na tej stronie. Są to oczywiście Rosja i Białoruś (w tym roku zabrakło Ukrainy, którą opisalibyśmy, gdyby pojawiała się w Konkursie).

Z 11 numerem startowym wystąpili reprezentanci Białorusi - Uzari & Maimuna - wokalista wraz z utalentowaną skrzypaczką pojawili się na scenie z utworem "Time" (nasz wywiad z nimi do możecie przeczytać TUTAJ). Zobaczcie ich wczorajszy występ:


Tuż po nich, jako 12. w kolejności, "A Million Voices" zaśpiewała Rosjanka Polina Gagarina, która typowana była jako jedna z najpoważniejszych pretendentek do zwycięstwa na tegorocznej Eurowizji:


Po podliczeniu głosów widzów (uzyskanych poprzez televoting) oraz głosów jurorów w poszczególnych krajach (którzy oceniali poniedziałkową próbę generalną) wczorajszego wieczoru podano rezultat - które dziesięć państw zaśpiewa ponownie - tym razem we finale (który odbędzie się w sobotę - 23 maja). Uwaga! Głosować można było tylko w tych krajach, które uczestniczyły w tym półfinale, a także dodatkowo w trzech państwach z tzw. Big 5 (Austria, Francja, Hiszpania). Prawo głosu miał także tegoroczny dodatkowy reprezentant - Australia. Tak więc, do finału przeszły następujące państwa: Armenia, Belgia, Grecja, Estonia, Serbia, Węgry, Rosja, Albania, Rumunia, Gruzja. Jak więc widzimy, w finałowej stawce zabraknie reprezentantów Białorusi. Zadowoleni jesteście z wyników pierwszego półfinału? Jakie są Wasze typy na czwartkowe eurowizyjne zmagania? :)