V Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Łodzi dobiegł końca!


W dniach 28-29 maja 2015 roku odbyła się już piąta edycja "Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi" (relację z zeszłego roku możecie przeczytać klikając TUTAJ). Konkurs, w którym udział brała młodzież w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, odbył się już tradycyjnie w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Jego tegorocznym hasłem było "Мы желаем счастья вам!... (Życzymy szczęścia Wam!...)". Młodym wykonawcom nie trzeba było życzyć szczęścia, gdyż talentem bronili się sami. Na scenie zaprezentowało się w sumie 84 wykonawców, którzy wykonali łącznie ponad 100 utworów. Do finałowej gali trafili najlepsi! W piątek 29 maja podczas finału tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentowało się 14 wykonawców, którzy pochodzili z różnych stron Polski m.in. z Opoczna, Białej Podlaskiej, czy Ostrowca Świętokrzyskiego. W finałowej stawce pojawił się również zeszłoroczny zwycięzca Konkursu - Patryk Krawczyk z Wolsztyna, który tym razem zaśpiewał utwór Vitasa (Витас) po tytułem "Криком журавлиным (Krikom zhuravlinym)". 


Po wysłuchaniu utworów konkursowych, jury udało się na obrady, a scena została przejęta przez młodych wykonawców. Mogliśmy wysłuchać między innymi utworu "Мы желаем счастья вам (My zhelayem schastya vam)", który w wersji dwujęzycznej (po rosyjsku i po polsku) wykonali wszyscy finaliści tegorocznej edycji! Nie zabrakło też młodych tancerzy, którzy zapoznali obecną na sali publiczność z rosyjską kulturą.Nic nie trwa jednak wiecznie i wszystko musi mieć swój koniec. Jednak koniec nie zawsze musi być smutny. Tak na pewno nie było w tym przypadku! Nagrodę dla najlepszego zespołu zgarnęła pochodząca z miejscowości Góra grupa Postscriptum w skład której weszli: Sandra Remiszewska, Kamila Marcinkowska, Aleksandra Buchar, Monika Wrona, Katarzyna Wyszyńska. Wyróżnienie to otrzymali za utwór "За тихой рекою (Za tihoy rekoyu)". Nagroda dla najlepszego duetu Konkursu powędrowała do Alicji Lesiuk i Marcina Olesiejuka z Białej Podlaskiej, którzy na łódzkiej scenie wykonali piosenkę pod tytułem "Вернисаж (Vernisazh)". Najlepszym solistą został nie kto inny, jak wspominany już dzisiaj Patryk Krawczyk z Wolsztyna.Nadszedł jednak czas na ogłoszenie tej najważniejszej nagrody. Na scenie znów triumfował Wolsztyn! Zwyciężczynią całego Festiwalu została Marta Serwa, która zaprezentowała znany i uwielbiany przez Polaków rosyjski romans "Очи чёрные (Ochi chyernye)". Z pełną listą zwycięzców i wyróżnionych możecie zapoznać się klikając TUTAJ!


My serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej i z niecierpliwością czekamy na jego kolejną odsłonę! Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest zabawa i wspomnienia, których Wam nikt nie zabierze! Do zobaczenia za rok w Łodzi! :)

Zdjęcia: Piotr Kaczmarek
Logo Festiwalu: www.festiwallodz.pl