W wieku 40 lat zmarła Жанна Фриске

Dziś z rana dotarła do nas smutna informacja, że rosyjska wokalistka Жанна Фриске (Zhanna Friske) wczoraj przegrała walkę z chorobą. Na początku lipca obchodziłaby 41. urodziny.

Jej kariera muzyczna rozpoczęła się dzięki żeńskiemu zespołowi "Блестящие (Blestyashie)", w którym śpiewała w latach 1997 - 2003. Po odejściu z grupy rozpoczęła karierę solową, która trwała do 2013 roku. W tym czasie wydała jeden solowy album (w 2005 roku), który nazwany został jej imieniem, czyli po prostu - "Жанна (Zhanna)". Znana jest z takich utworów, jak: "Ла-Ла-Ла (La-La-La)""Я была (Ya byla)", czy "Навсегда! (Navsegda!)".

Związana była z prezenterem telewizyjnym Dmitriyem Shepelevem (Дмитрий Шепелев) - parze w kwietniu 2013 roku urodził się syn Платон (Platon). Po narodzinach syna wokalistka zaczęła się uskarżać na silne bóle głowy. Po diagnozie leczyła się w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, przestała się także pokazywać publicznie. Dopiero na początku zeszłego roku  mediach zaczęły się pojawiać informacje o chorobie artystki, wkrótce potwierdzone przez jej najbliższych w formie oświadczenia na stronie internetowej. Okazało się, że Zhanna cierpi na nowotworowy guz mózgu (glejak), który okazał się być nieoperacyjny. Zaczęto zbiórkę pieniędzy na jej leczenie, które następnie przekazano także dla dzieci cierpiących na chorobę nowotworową.

Pomimo intensywnego leczenia stan wokalistki stopniowo się pogarszał, a ostatnie 3 miesiące życia Zhanna była w śpiączce. Zmarła późnym wieczorem 15 czerwca 2015 roku. Pogrzeb zaplanowano na najbliższy czwartek (tj. 18 czerwca) - odbędzie się on na cmentarzu Николо-Архангельское кладбище (Nikolo-Arhangelskoe kladbishe) w miejscowości Балашиха (Balashiha).