Jamala rozpaliła Poznań!


29. maja 2015 roku w klubie jazzowym Blue Note w Poznaniu odbył się pierwszy w Polsce koncert ukraińskiej wokalistki Jamali (Джамала/Dzhamala) (więcej o niej - TUTAJ). Wystąpiła ona w ramach znanego poznańskiego Festiwalu Kultury Ukraińska Wiosna - a dokładniej - jej występ przewidziany był na samo jego zakończenie (KLIK). Tego wieczoru do klubu zawitały tłumy, a wśród nich znaleźliśmy się także i my - redakcja RU Muzzik, przy specjalnie dla Was przygotować relację z wydarzenia.


Jamala do Poznania przyjechała z całym swoim zespołem (dwójką gitarzystów, klawiszowcem, perkusistą, dwoma chórzystkami, dźwiękowcem i oczywiście - menagerem). Zaprezentowała się tam w dwujęzycznym repertuarze - wykonała piosenki zarówno po ukraińsku, jak i po angielsku, a także postawiła na kilka coverów. Pojawiły się więc między innymi słynne "It’s Me, Jamala", "You Are Made Of Love", "Заплуталась (Zaplutalas)", czy "Шлях додому (Shlyah dodomu)", którego premiera miała miejsce kilka dni wcześniej. Na bis fani wokalistki mogli wysłuchać jej wersji światowego hitu Whitney Houston "I Wanna Dance with Somebody". Nie było osoby, która nie wstała z miejsca i nie tańczyła razem z wokalistką!

Repertuar był bardzo różnorodny - poczynając od nastrojowych utworów, przy których nie pozostaje nic innego, jak rozkoszować się brzmieniem muzyki i głosu artystki, a kończąc na tych, przy których ludzie wstawali ze swoich miejsc i wspólnie się bawili. Kto tego dnia pojawił się w poznańskim klubie na pewno był oczarowany (z całą pewnością nie rozczarowany!) wokalem Jamali, która może poszczycić się niewiarygodnie czystym głosem (przez chwilę miało się nawet wrażenie, że to playback, ale ona naprawdę tak śpiewa na żywo!). 

Koncert trwał aż dwie godziny i pomimo tego - na pewno wielu uczestników czuło niedosyt. Po występie udało nam się uzyskać zaszczyt odbycia krótkiej rozmowy z wokalistką, o czym przekonacie się już niedługo :)