Eurowizja 2016: Ukraina. Co z SunSay'em?


W sobotę odbył się drugi półfinał ukraińskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016. Pierwsze miejsce zajął w nich SunSay - wokalista grupy 5’Nizza (więcej TUTAJ). Głośno o artyście zrobiło się nie tylko z powodu porywającego występu, ale również tego, że złamał regulamin Konkursu! Zgodnie z obowiązującymi regułami, zgłoszony utwór nie może zostać publicznie wykonany przed 1 września 2015 roku. W Internecie znajdują się wykonania tego utworu z 2014 roku!

Sprawę postanowili skomentować organizatorzy preselekcji - stacja СТБ (STB) oraz nadawca publiczny UA:Перший (UA:Pershyj)
"Nie mamy wątpliwości w tym, że piosenka SunSay jest zgodna z regulaminem Konkursu Eurowizji. Oficjalne wydanie utworu "Love Manifest"  nastąpiło 30 września 2015 roku. Jednorazowe wykonania pierwotnej wersji piosenki, które były nagrane przez publiczność telefonami komórkowymi, nie są komercyjną publikacją czy też pełnowartościową publikacją prezentowanej kompozycji, a więc nie są naruszeniem regulaminu. Widzieliśmy te publikacje na moment zgłoszenia utworu do udziału w preselekcjach - było na nich mniej niż 100 odtworzeń, co nie dało artyście konkurencyjnej przewagi nad pozostałymi uczestnikami preselekcji. Liczba odtworzeń gwałtownie zwiększyła się w nocy po występie SunSay w drugim półfinale narodowych preselekcji 13 lutego".

Na temat całej afery wypowiedział się również producent muzyczny, a jednocześnie juror preselekcji - Константин Меладзе (Konstantin Meladze): "Piosenka z  którą SunSay uczestniczy w preselekcjach, różni się istotnie od pierwotnej wersji, do której odnoszą się Internauci. Wcześniej zwrotki były po rosyjsku, a teraz posiadają oryginalny angielski tekst i zupełnie inną, nową aranżację. To jakościowo inna piosenka."