Eurowizja 2016: Ukraina. Finaliści w komplecie? Będzie dyskwalifikacja?


Tydzień temu w sobotnie popołudnie odbył się pierwszy półfinał ukraińskich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w stolicy Szwecji - Sztokholmie. O wynikach decydują zarówno jurorzy (50%) jak i widzowie (50%). W skład jury wchodzą: Руслана (Ruslana), Андрей Данилко (Andrey Danilko), czyli Верка Сердючка (Verka Serdyuchka) oraz Константин Меладзе (Konstantin Meladze). Tydzień temu do finału dostali się: Jamala, The Hardkiss oraz Brunettes Shoot Blondes. Drugi półfinał odbył się wczoraj. Na scenie wystąpiło 9 wykonawców, którzy zaprezentowali swoje konkursowe utwory w następującej kolejności:

1. Аркадий Войтюк (Arkadij Vojtjuk) - Все в тобi (Vse v tobi)
2. ALLOISE - Crown
3. Japanda - Anime
4. НеAнгелы (NeAngely / NuAngels) - Higher
5. Pur:Pur - We Do Change
6. Peaks of Kings - Last Hope
7. Виктория Петрик (Victoria Petryk) - Overload
8. Pringlez - Easy To Love
9. SunSay - Love Manifest

Jurorzy pierwsze miejsce przyznali SunSay, drugie zespołowi Pur:Pur, a trzecie grupie NeAngely. Finaliści wybrani przez widzów w 100% pokryli się z decyzją jury. Najwięcej smsów wysłano na SunSay, który zdobył aż 53,03% wszystkich oddanych głosów. Na drugim miejscu znalazła się grupa NeAngely (14,69%), a na trzecim Pur:Pur (10,19%). Zaskoczeniem więc nie było, że do finału trafili: SunSayНеAнгелы (NeAngely / NuAngels) oraz Pur:Pur


1 miejsce:
SunSay - Love Manifest

2 miejsce:
НеAнгелы (NeAngely / Nuangels) - Higher

3 miejsce:
Pur:Pur - We Do Change

Ostateczne wyniki prezentowały się następująco:

Pojawia się jednak problem, o którym głośno mówią już ukraińscy internauci, gdyż zwycięski utwór został zaprezentowany w 2014 roku! Zgodnie z regulaminem Eurowizji, tegoroczna piosenka reprezentująca dany kraj nie może być publicznie zaprezentowana wcześniej niż 1 września 2015 roku. Czy SunSay (wokalista grupy 5’Nizza!) zostanie zdyskwalifikowany już teraz? Jaką decyzję podejmie ukraińska telewizja? Co w sytuacji gdy wokalista wygra całe preselekcje? Pozostaje nam czekać na decyzje ukraińskiego nadawcy publicznego.