Eurowizja 2016: Ukraina. Jamala jedzie do Sztokholmu!


Ukraiński maraton dobiegł końca! Przez ostatnie 3 tygodnie Ukraina wybierała swojego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2016, który już w maju odbędzie się w Sztokholmie. Na scenie zaprezentowało się 6 najlepszych wykonawców (po 3 najlepszych z każdego półfinału): 

1. Brunettes Shoot Blondes - Every Monday
2. НеАнгелы (NeAngely / NuAngels) - Higher
3. The Hardkiss - Helpless
4. Jamala - 1944
5. SunSay - Love Manifest
6. Pur:Pur - We do change

O wynikach zadecydowali zarówno jurorzy (50%) jak i widzowie (50%). W skład jury weszli: Руслана (Ruslana), Андрей Данилко (Andrey Danilko) oraz Константин Меладзе (Konstantin Meladze). Według jurorów do Sztokholmu pojechać powinna grupa The Hardkiss. W głosowaniu widzów zwyciężyła natomiast Jamala, która otrzymała aż 37,77% wszystkich głosów. Na drugim miejscu znalazła się grupa The Hardkiss (21,11%) a na trzecim SunSay (18,2%). Końcowe wyniki prezentowały się następująco:


O awans do finału Konkursu Piosenki Eurowizji Jamala powalczy w drugim półfinale, który odbędzie się 12 maja. Jej konkurentami będą reprezentanci Gruzji, Białorusi, Łotwy, Irlandii, Australii, Izraela, Litwy, Macedonii, Serbii, Szwajcarii, Albanii, Belgii, Bułgarii, Danii, Norwegii, Rumunii, Słowenii oraz Polski! Z kim zmierzy się Jamala - z Edytą Góniak, czy Margaret? A może zwycięzcą polskich preselekcji zostanie ktoś inny? O tym zadecydujecie 5 marca wyłącznie Wy! A tymczasem przed Wami finałowy występ do utworu "1944":