Eurowizja 2018: Białoruś stawia na Alekseeva!

Na Białorusi - żadnej niespodzianki. Finał preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 wygrał Alekseev z anglojęzyczną propozycją "Forever". Podczas koncertu, który odbył się w piątek 16. lutego, dosłownie zmiażdżył dziewiątkę swoich konkurentów. Otrzymał bowiem najwyższe noty zarówno od jurorów, jak i od głosujących widzów. Jego występ na scenie w Mińsku obejrzycie poniżej, a całość show dostępny jest na oficjalnym kanale selekcji na YouTube (KLIK):

 
Jednak co dalej ze startem Alekseeva na Eurowizji? Kontrowersje wobec jego kandydatury "wypłynęły" na długo przed finałem (nieregulaminowość utworu, a nawet podejrzenia o plagiat), a teraz - gdy wybór tego wokalisty jest już oficjalny - mogą one przybrać na sile. Z tym już sobie Białoruś radziła - w historii swoich eurowizyjnych startów, po preselekcjach dokonywała korekt. Były to nie tylko zmiany aranżacji wybranych piosenek, ale też nawet... ich zupełna wymiana! Tak było w 2013 roku, kiedy Алёна Ланская (Alyona Lanskaya) wygrała preselekcje z utworem "Rhythm of Love”, a na Eurowizji ostatecznie wystąpiła z kompozycją "Solayoh".

Sam Alekseev co prawda zarzeka się, że zmieniać piosenki nie zamierza. Jednak czy równie optymistyczna okaże się Europejska Unia Nadawców? Czas pokaże, czy jego deklaracje nie będą musiały ulec weryfikacji. Już w przyszłym miesiącu odbędzie się spotkanie delegacji państw uczestniczących w Konkursie w roku bieżącym, podczas którego wszyscy reprezentanci oraz ich propozycje konkursowe muszą być znane w formie ostatecznej. Jedno jest pewne - wokalista znany jest w głównej mierze na Ukrainie i w Rosji, co może przyczynić się do oddanwanych przez te kraje głosów w maju podczas występów w Lizbonie.