Eurowizja 2018: kogo wybiorą Białorusini?


Liczba zgłoszeń do preselekcji na Białorusi nie powaliła - na początku stycznia publiczny nadawca ogłosił, że nadesłano tylko 95 piosenek. 11 stycznia wzięły one udział w przesłuchaniu, którego celem było wyłonienie tych najlepszych propozycji. Ostatecznie wybrano jedenastkę potencjalnych kandydatów do wyjazdu do Lizbony. 

Nie obyło się jednak bez kontrowersji, już po opublikowaniu listy finalistów. Rzecz miała się w tym, że niektórym nie spodobało się przyjęcie kandydatury Ukraińca - Alekseeva. Jego propozycja "Forever" jest anglojęzyczną wersją utworu "Навсегда (Navsegda)" i zarzucono jej brak zgodności z regulaminem Konkursu. Dziś nie będziemy Wam ponownie przedstawiać tej sytuacji, więc odsyłamy Was do szczegółów zawartych w naszym innym wpisie (przeczytaj TUTAJ). Publiczny nadawca nie wykluczył jednak Alekseeva z finałowej stawki, co odbiło się na tym, że konkurentka Ukraińca - Софья Лапина (Sofiya Lapina) - zdecydowała się na wycofanie z konkursu. Ostatecznie w trakcie finału usłyszymy więc:

1. Adagio - "Ты і я"
2. Alekseev - "Forever"
3. Shuma - "Хмаркі" 
4. Napoli - "Chasing rushes"
5. Анастасия Малашкевич - "World on fire"
6. Гюнешь - "I won't cry"
7. Радиоволна - "Subway lines"
8. ALEN HIT - "I don't care"
9. Lexy - "Ain't you"
10. Кирилл Гуд - "Deja Vu"

Filmiki z przesłuchań, które były podstawą wyboru finałowej stawki, możecie obejrzeć na przykład na oficjalnej stronie internetowej ESC (obejrzycie tam TOP 10/11 z wysłanych zgłoszeń).


Finałowy koncert zaplanowany jest na piątek 16 lutego i potrwa około 2,5 godziny. Gościem specjalnym będą zeszłoroczni reprezentanci Białorusi - Kseniya i Artyom, czyli NAVIBAND (którzy, nawiasem mówiąc, właśnie spodziewają się pierwszego dziecka). Show poprowadzą ponownie Ольга Рыжикова (Olga Ryzhikova) i Тео. Będzie ono transmitowane od godziny 20:15 czasu polskiego na kanałach: Беларусь-1 (Belarus-1) oraz Беларусь-24 (Belarus-24). Obydwie stacje  dostępne są online: LINK 1 oraz LINK 2. Czekamy na wieści od naszego wschodniego sąsiada. Zwycięzca preselekcji zaśpiewa podczas I półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2018.