Eurowizja 2018: przed nami werdykt Ukrainy!

W trakcie dwóch ostatnich sobotnich wieczorów Ukraińcy dokonali wstępnej selekcji zgłoszonych propozycji, które chciały wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018. Kolejno 10. i 17. lutego odbyły się dwa półfinały, w których zaprezentowała się osiemnastka uczestników. Z każdego koncertu do dalszego etapu zmagań przeszło po trzech artystów. O szczegółach pisaliśmy głównie TUTAJ. Po zakończeniu drugiego koncertu, gdy znaliśmy już wszystkich finalistów, na scenie odbyło się jeszcze szybkie losowanie przez uczestników pozycji startowych. Tak więc podczas finału zaprezentują się w następującej kolejności:1. Duet KADNAY możecie kojarzyć z zeszłorocznych preselekcji na Ukrainie. Wtedy nie udało im się wejść do finału, ale teraz nie poddali się i ich propozycja "Beat Of The Universe" z fragmentem energetycznego tańca będzie walczyć o zwycięstwo.

2. TAYANNA już raz próbowała swoich sił w ukraińskich preselekcjach. Jej tegoroczna piosenka jest kompletnie inna, ale i ona zdobyła uznanie nie tylko wśród jury, ale również u publiczności. "Леля (Lelya)" to jedyny utwór w języku ukraińskim, który zabrzmi w finale.

3. Grupa z elektronicznymi brzmieniami The Erised tworzy w języku angielskim. Mocny głos wokalistki Sonii Suhorukovej (Соня Сухорукова) już przyciągnął do siebie wielu ludzi. Jedno "Heroes" już wygrało Eurowizję - może tym tropem chcą podążać?

4. LAUD to nikt inny, jak Влад Каращук (Vlad Karashuk), uczestnik szóśtej edycji ukraińskiego The Voice. Na preselekcyjnej scenie pojawi się z angielskim "Waiting". Ciekawostka: razem z Jamalą mają wspólnego producenta. Czy może to być oznaka jego przyszłego sukcesu?
5. VILNA to muzyczny debiut, ale jak widać, nie przeszkodziło to w odniesieniu szybkiego sukcesu. Magiczny głos Iriny Vasienko (Ірина Василенко), a tuż obok - towarzyszące jej bizony - obrazek łatwy do zapamiętania. Czy "Forest song" zdobędzie serca słuchaczy? 
6. Zeszłorocznym finalistą, który ponownie powalczy o zwycięstwo jest również MELOVIN. Charakterystyczny look na pewno jest zapamiętywalny, a sam wokalista niesamowicie pewnie czuje się na scenie. Jego "Under The Ladder" ma moc, a wsparcie fanów może się okazać nieocenione.
Finał preselekcji rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego. Pierwsza jego część potrwa niecałe półtorej godziny i do ponownej relacji Ukraińcy zaproszą nas w okolicy godz. 21:30, kiedy to dowiemy się już ostatecznie, kto zostanie kolejnym reprezentantem tego państwa na Eurowizji. Przed ekranami ponownie spotkamy się z Jamalą (Джамала), Andriyem Danilko (Андрей Данилко), Evgenem Filatovem (Евгений Филатов), którzy dokonają oceny występujących, oraz Sergeyem Pritulą (Сергей Притула) - prowadzącym to telewizyjne przedsięwzięcie.

Transmisja dostępna będzie, podobnie jak w przypadku półfinałów, między innymi na YouTube. Nie mamy wieści, czy wzorem poprzednich koncertów, na scenie pojawią się goście specjalni w postaci reprezentantów innych państw, ale na pewno wieczorem doczekamy się innej muzycznej niespodzianki. Jamala wystąpi ze swoim najnowszym utworem, a finaliści na scenie pojawią się... wspólnie - zaśpiewają razem Eurowizyjny Medley!