Eurowizja 2019: Ukraina czas-start!

Co do tego państwa - wiemy już coraz więcej odnośnie uczestnictwa w kolejnej odsłonie Eurowizji. Jako pierwsze pojawiły się informacje odnośnie terminu preselekcji ukraińskich oraz jurorów, którzy będą oceniać uczestników Vidbiru w trakcie show na żywo. 

Natomiast w dniu 10 stycznia 2019 oficjalnie opublikowano listę zakwalifikowanych do preselekcje. Co ciekawe, lista uczestników "wypłynęła" już wczoraj wieczorem, ale nadawca ukraiński bardzo szybko usunął ją z oficjalnej strony. Nie przeszkodziło to tym najczujniejszym na wyłapanie tej wiadomości i rozprzestrzenienie, pomimo jej usunięcia na oficjalnych kanałach. 

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje co do uczestnictwa niektórych znanych już wokalistów. W stawce znajdziemy również kilku weteranów - tych, którzy już w latach poprzednich próbowali pojechać na Eurowizję. 


Braii
Freedom jazz
KAZKA
YUKO
The Hypnotunez 
LAUD
TAYANNA
MARUV
Brunettes Shoot Blondes
VERA KEKELIA
ЦеШо
Ivan NAVI
ANNA MARIA
BAHROMA
LETAY
KiRA MAZUR
KHAYAT Standardowo koncerty będzie można obejrzeć online (o czym poinformujemy Was ze szczegółami w czasie późniejszym). Półfinały (z 8 uczestnikami w każdym z nich) odbędą się w dwie kolejne soboty lutego: 9-go i 16-go, a ostateczny wybór zapadnie 23 lutego 2019. Jury będzie oceniać uczestników w tym samym składzie, co w roku poprzednim, tj. Джамала (Jamala), Андрей Данилко (Andriy Danilko) i Евгений Филатов (Evgeniy Filatov). Za produkcję show po raz kolejny odpowiedzialny jest Руслан Квинта (Ruslan Kvinta), a poprowadzi je niezastąpiony Сергей Притула (Sergey Pritula). 

Ulokowanie uczestników do poszczególnych półfinałów poznamy już za kilka dni - nastąpi to we wtorek 22-go stycznia. Pierwsi artyści już umieścili w sieci swoje preselekcyjne utwory - jeśli jesteście ich ciekawi - polecamy pobuszować na YouTube. Już zapowiedziano, że - oprócz samych pretendentów do Eurowizji - na scenie na pewno pojawi się zeszłoroczny reprezentant Ukrainy na Eurowizji - MELOVIN. Do usłyszenia w lutym!

Aktualizacja 22.01.2019
Sensacyjna wiadomość dotarła do nas w dniu publikacji lokacji uczestników w konkretnym półfinale i kolejności startowej. Mająca wystartować w ukraińskich preselekcjach po raz trzeci Tayanna - zrezygnowała w uczestnictwie w Vidbirze! Informacja opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wokalistka nie podała  jednak żadnej konkretnej przyczyny wycofania się z preselekcji.

Dosyć szybko organizatorzy poinformowali, kto pojawi się w stawce zamiast Tayanny. Będzie to wokalistka występująca pod pseudonimem MARUV - Анна Корсун (Anna Korsun). Podobno pierwotnie MARUV zgłosiła się do producenta koncertu z pomysłem wystąpienia w tzw. interval act. Jednak po rezygnacji Tayanny Kvinta wyszedł z propozycją, by ta wzięła udział w konkursie. MARUV, na co ta przystała. I nie będzie to jej pierwszy występ w preselekcyjnej stawce, bowiem w 2016 roku pojawiła się na scenie Vidbiru - wtedy jeszcze jako część projektu The Pringlez.

Do tej pory Vidbir zabierał bardzo dużą ilość czasu antenowego - tym razem ma to ulec zmianie. Organizatorzy już zapowiedzieli, że rezygnują z długiej - godzinnej przerwy - podczas której trwało zbieranie głosów jury i telewidzów. Podczas koncertu przewidziane są tylko cztery przerwy reklamowe (każda 15-minutowa). Poniżej lista startowa każdego z półfinałów, którą - zgodnie z zapowiedzią - poznaliśmy 22-go stycznia. Do dalszego etapu zakwalifikuje się po trzech uczestników z każdego koncertu:


Show rozpocznie się o godzinie 18:00 czasu polskiego. Transmisję będzie można oglądać, jak co roku, na antenach Telekanału STB (Телеканал СТБ) oraz ukraińskiego Kanału Pierwszego UA:Перший, ale również na kanale YouTube.

Aktualizacja 09.02.2019

Decyzją jury i publiczności do finału zakwalifikowali się: MARUV (jury: 6, publiczność: 8), Brunette Shoot Blondes (jury: 7, publiczność:7) oraz YUKO (jury: 8, publiczność: 5). Cały koncert można obejrzeć TUTAJ. I półfinał podsumowaliśmy także w osobnej notce.

Aktualizacja 16.02.2019
Decyzją jury i publiczności do finału zakwalifikowali się: Freedom Jazz (jury: 8, publiczność: 8), ANNA MARIA (jury: 5, publiczność: 7) oraz KAZKA (jury: 7, publiczność: 5). Cały koncert można obejrzeć TUTAJ. II półfinał podsumowaliśmy także w osobnej notce.