Eurowizja 2019: finał preselekcji na Białorusi już dzisiaj!

Praktycznie na samym końcu preselekcyjnych zmagań - wybierze dzisiaj wieczorem Białoruś. Chociaż większość publicznych nadawców decyduje się raczej na emitowanie preselekcji w weekendy, Беларусь 1 (Belarus 1) wyłamało się z tego schematu i w tym roku postawiło na czwartek. Czy pomimo tego, że jest to środek tygodnia, koncert przyciągnie dużą ilość widzów? 

Standardowo, telewizja białoruska najpierw oczekiwała na zgłoszenia ochotników i ich piosenek - w tym roku odnotowano ich 113 (i to nie tylko obywateli tego kraju, bowiem regulamin preselekcji dopuszczał zgłoszenie się uczestników z innych państw). W krótkim czasie po upłynięciu terminu na zgłoszenia przeprowadzono casting (można go było śledzić online) i po wysłuchaniu przybyłych kandydatów wybrano finałową dziesiątkę. Artyści zaprezentują się w następującej kolejności: 

1. Michael Soul - Humanize
2. ЗЕНА - Like it
3. Ева Коган - Run
4. BLGN & Mirex - Champion
5. Sebastian Roos - Never Getting Close
6. Алёна Горбачёва - Can we dream
7. "PROвокация" - Running Away From The Sun
8. "Аура" - Чаравала
9. NAPOLI - Let it go
10. КейСи - No Love Lost

Jeśli macie zamiar przesłuchać wcześniej wszystkie propozycje to finałowe utwory można znaleźć na stronie telewizji białoruskiej (są wersje z przesłuchania) - KLIK.

Ciekawostka: być może tego typu przedsięwzięcie jest organizowane przez Białoruś po raz ostatni. Dlaczego? Mówi się, że nadawca publiczny chce odejść od otwartych preselekcji i postawić na wybór wewnętrzny. Być może stąd tegoroczna zmiana w sposobie wyłonienia zwycięscy. Nie będzie to podział głosów jury i publiczności wysyłającej sms-y - dziś wieczorem wybór będzie należał tylko i wyłącznie do jurorów, więc ogłoszenie zwycięzcy może okazać się mniej emocjonujące. Okaże się już niedługo! Transmisja rozpocznie się o godzinie 20:00 czasu polskiego i potrwa (wg ramówki stacji) dwie godziny - szukajcie jej online (strona nadawcy). A tymczasem przypominamy Wam zeszłorocznego reprezentanta Białorusi - Alekseeva i jego występ z preselekcji. Kto okaże się jego następcą?